1915-03-26-DE-001
Türk :: de en tr
Home: www.armenocide.net
Link: http://www.armenocide.net/armenocide/armgende.nsf/$$AllDocs/1915-03-26-DE-001
Source: DE/PA-AA/R14085
Publication: DuA Dok. 020 (gk.)
Central register: 1915-A-11682
Edition: Ermeni Soykırımı 1915/16
Date of entry in central register: 04/02/1915 p.m.
Last updated: 04/22/2012


İstanbul Büyükelçisi‘nden (Wangenheim) İmparatorluk Şansölyesi’ne (Bethmann Hollweg)

RaporNo. 191

Pera, 26 Mart 1915

Halep Kayzerlik Konsolosu bu ayın 12’sinde, öteden beri bilinen Ermeni taşra yerleşimi Zeytun’da çapı henüz belli olmayan bir ayaklanma başladığını bildirdi. Valinin uyarılarına rağmen askeri komutanlık şehirde hiç birlik bırakmamış. Bu konuda görüşü sorulan Adana Konsolosu, hazırlıklı bir Ermeni ayaklanmasından söz edilemeyeceğini, asker alımları nedeniyle bazı taşkınlıklar söz konusu olabileceğini rapor etti. Buradaki Ermeni patriği bu anlatımı doğrulamaktadır ve kendi adına da hükümetin bir süre önce Zeytun’daki Ermenilerin bütün silahları topladığını eklemektedir.

Konsolos Rößler’in dünkü telgrafı ise şöyledir:

“Tutuklanmak istenen Ermeni asker kaçakları Zeytun’da birkaç Türk jandarmayı öldürmüştü. Müslüman Maraş halkı açıkça bu fırsatı katliamlar için kullanmayı planladı ama bir Divan-ı Harp kurulacağının ilan edilmesi üzerine sessiz kaldı. Bir Alman misyoneri arabulucu olarak Maraş’tan Zeytun’a yollandı. Ahalinin elebaşıları teslim etmemesi halinde askeri operasyon düzenleneceği bildirildi. Bu durumda Maraş’taki sıradan Müslüman halkı zaptetmek pek kolay olmayacaktır. Taşkınlıklardan uzak durulması için en katı emirlerin verdirilmesini rica ederim. Maraş Ermeni halkı son derece barışçıdır. Zeytun’a karşı yapılacak darbe kısa sürede ve ezici bir güçle olmalıdır ki ayaklanmanın yayılması engellensin. Sekiz rahibeden oluşan misyon bir rahibeyi bana yollayarak Maraş’taki Almanları korumak için oraya gitmemi istedi. Seyahat için izninizi rica ediyorum. Sadece gidiş bile üç gün sürmektedir. Telle cevap verilmesi.”

Burada gerekli adımları atarak, Kayzerlik Konsolosu‘na Halep’te uygun bir vekil bırakmak ve kendisinin geçici olarak yerinde olmayacağını İskenderun Konsolosluğuna da bildirmek koşuluyla Maraş’a gitmesine izni verdim.


WangenheimCopyright © 1995-2018 Wolfgang & Sigrid Gust (Ed.): www.armenocide.net A Documentation of the Armenian Genocide in World War I. All rights reserved